Son dakika... Dışişleri Bakanlığı'ndan Avusturya Başbakanı Kurz'a sert tepki

Dış işleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada,!Avusturya Şansölyesi Sebastian Kurz, bir Yunan gazetesine sığınmacılar konusunda Mülteciler Gününden hemen sonra talihsiz açıklamalarda bulunmuştur. Sınırlarını en baştan sığınmacılara kapatan ve hatta sınırda duvar örmeyi öneren bu ülke, AB'nin ve insanlığın ortak değerlerine, temel insan hakları sözleşmelerine ve 1951 Cenevre Sözleşmesi'ne aykırı davranmaktadır.'denildi.

Son dakika... Dışişleri Bakanlığı'ndan Avusturya Başbakanı Kurz'a sert tepki
Bu içerik 9 kez okundu.

 

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde:

"Avusturya Şansölyesi Sebastian Kurz, bir Yunan gazetesine sığınmacılar konusunda Mülteciler Günü’nden hemen sonra talihsiz açıklamalarda bulunmuştur. Sınırlarını en baştan sığınmacılara kapatan ve hatta sınıra duvar örmeyi öneren bu ülke, AB’nin ve insanlığın ortak değerlerine, temel insan hakları sözleşmelerine ve 1951 Cenevre Sözleşmesi’ne aykırı davranmaktadır.

AB üyesi tüm ülkelerin ve Avusturyalıların da görev aldığı FRONTEX, sözkonusu anlaşmaları ve AB hukukunu uygulamak, sınırlarına gelen sığınmacılara koruma sağlamak, onları geri itmemek ve insanlık dışı muamele yapmamak zorundadır.

Aslında Avusturya’nın sığınmacılara bakışı, sınırımızda onlara yaptığı insanlık dışı muameleleri hafızalara kazınan Yunanistan’ın tutumundan hiç de farklı değildir.

Avusturya Şansölyesi’ne, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Mijotovic’in 19 Haziran 2020 tarihli açıklamasını dikkatlice okumasını tavsiye ediyoruz.

“İnsan haklarını ve mültecilerin onurunu korumak bir tercih değil, üye devletlerin saygı göstermek zorunda olduğu ahlaki ve hukuki bir yükümlülüktür”. "

Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan mülteci krizine ilişkin Yunan basınına konuşan Avusturya'nın ırkçı Başbakanı Sebastian Kurz skandal ifadeler kullanarak, "Biz Yunanistan'ın sınırlarını ve AB'nin sınırlarını koruması için Meriç'e yardım gönderdik geçen Mart ayında. Bunun sebebi de Türkiye'ye net bir mesaj vermekti. Türkiye'nin bize şantaj yapmasına izin vermemeliyiz." şeklinde konuşmuştu.

Dışişleri Bakanlığı Avusturya Başbakanı Kurz Yunan gazetesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Başkan Erdoğan'dan Ermenistan'ın Azerbaycan'a saldırılarına sert tepki!
Başkan Erdoğan'dan Ermenistan'ın Azerbaycan'a saldırılarına sert tepki!
Son dakika... Fransa'nın talebi destek bulmadı
Son dakika... Fransa'nın talebi destek bulmadı