Darbe imalı bildiriyi imzalayan emekli amirallerle ilgili ilk karar

Gece yarısı yayımlanan darbe imalı bildiriyi imzalayan emekli amirallaerin lojman hakları ve koruma hakları iptal eildi. Ayrıca 81 ilde 910 dernek, 408 vakıf, 27 üniversite, 114 oda 550 sendika, 46 feederesyon, bazı emekli amirallerin bildirisine ilişkin suç duyurusunda bulundu.

Darbe imalı bildiriyi imzalayan emekli amirallerle ilgili ilk karar
Bu içerik 42 kez okundu.

 

Güvenlik kaynakları, darbe imalı açıklamayı imzalayan emekli amirallerin lojman ve koruma haklarının iptal edildiğini bildirdi.

Alınan bilgiye göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bazı emekli amirallerin açıklamasına ilişkin soruşturması kapsamında 10 şüpheli gözaltına alındı. 4 şüpheliye ise 3 gün içinde emniyete müracaat etmeleri için tebligat yapıldı.

Gece yarısı yayınlanan darbe imalı bildiriyi imzalayan emekli amirallerin lojman ve koruma hakları iptal edildi.

DARBE İMALI BİLDİRİYE 81 İLDE SUÇ DUYURUSU

104 emekli amiralin hazırladığı darbe imalı bildiriye karşı tepkiler sürüyor. Türkiye'nin dört bir yanında toplanan sivil toplum kuruluşları bildiriyi kınadı, amiraller hakkında suç duyurusunda bulundu.

81 ilde 910 dernek, 408 vakıf, 27 üniversite, 114 oda, 550 sendika, 46 federasyon, bazı emekli amirallerin bildirisine ilişkin suç duyurusunda bulundu.

DARBE İMALI BİLDİRİYE İMZA ATAN 10 ESKİ AMİRAL GÖZALTINDA

Emekli amirallerin darbe imalı bildirisine ilişkin soruşturma kapsamında 10 şüpheli gözaltına alındı. 4 emekli amiral de ifadeye çağrıldı. Emekli amiraller, devletin güvenliğine ve anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşmak ile suçlanıyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının bazı emekli amirallerin açıklamasına ilişkin soruşturması kapsamında 10 şüpheli gözaltına alınırken, 4 şüpheliye 3 gün içinde Emniyet'e müracaat etmeleri için tebligat yapıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 104 emekli amiralin darbe imalı bildirisine ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında harekete geçildi. Bildiriyi imzalayanların yanı sıra yayımlanmasında aktif rol alanlar da tespit ediliyor. Bu kapsamda 10 emekli amiral gözaltına alındı, 4'ü ifadeye çağrıldı.

İSTANBUL'DA 6, ANKARA'DA 2, KOCAELİ'DE 2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Emekli amirallerden Alaettin Sevim, Ramazan Cem Gürdeniz, Nadir Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç ve Türker Ertürk İstanbul'da, Ergun Mengi ve Atilla Kezek Ankara'da, Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal ise Gölcük'te gözaltına alındı.

Emekli amirallere yöneltilen suçlama; devletin güvenliğine ve anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşmak. Eş zamanlı gözaltılarda arama işlemleri de yapıldı.

İstanbul'da gözaltına alınan 6 şüpheli İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemlerinin tamamlanmasının ardından ifade için Ankara'ya getirildi.

4 EMEKLİ AMİRAL İFADEYE ÇAĞRILDI

4 emekli amiralin ise yaş durumları gözetildi, gözaltına alınmadılar. İfade vermek için Ankara İl Emniyet Müdürlüğü'ne gitmeleri istendi. 3 gün içinde ifade vermeleri gerektiği kendilerine tebliğ edildi.

SORUŞTURMADA YENİ DETAYLAR ORTAYA ÇIKTI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının bazı emekli amirallerin açıklamasına ilişkin yürüttüğü soruşturmanın detayları ortaya çıktı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosundan sorumlu Başsavcıvekili Veysel Kaçmaz tarafından yürütülen soruşturmada, gözaltına alınan emekli amirallerin bildirinin hazırlanmasında, bildiride adı geçen diğer kişilere ulaştırılmasında ve imzalatılmasında rol oynadıkları tespit edildi.

Gözaltına alınan şüphelilerin ev aramaları ve dijital materyallerinin incelemesinin devam ettiği öğrenilen soruşturmada, emekli amirallerin yurt içi ve yurt dışındaki bağlantılarının araştırıldığı kaydedildi.

Soruşturmada, bildiriyi hazırlayan şüphelilerin görevde olan muvazzaf subaylarla irtibatı olup olmadığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı dışında diğer komutanlıklarla da irtibat kurulup kurulmadığı, başka kişilere imza için baskı yapılıp yapılmadığının araştırıldığı öğrenildi.

Bildirinin başlığı, kullanılan dil, yayınlanma saati ve kullanılan terimlerin daha önce yayınlanan muhtıralarla benzerlik gösterdiği belirlendi. Şüphelilerin ifadeleri ve dijital incelemelerin ardından soruşturmanın derinleştirileceği belirtildi.

Gece yarısı yayımlanan darbe imalı bildiri Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CHP ve Kemal Kılıçtaroğlu'nn 10 yıllık avukatı Mustafa Kemal Çiçek: İstifa ederken tüm CHP'liler gerçekleri bilsin istedim
CHP ve Kemal Kılıçtaroğlu'nn 10 yıllık avukatı Mustafa Kemal Çiçek: İstifa ederken tüm CHP'liler gerçekleri bilsin istedim
CHP'nin FETÖ ve HDP sevgisi bir kere daha gözler önünde!
CHP'nin FETÖ ve HDP sevgisi bir kere daha gözler önünde! "Kılıçteroğlu FETÖ ve HDP'den vazgeçemez"